Delirium

3. dubna 2013 v 15:18 | Aironella

Delirium
první díl
Autor: Lauren Oliver
Téma: sci-fi, román
Moje hodnocení: 8/10Česká anotace:
Dříve si lidé mysleli, že je láska dobrá věc. To bylo předtím, než na ni vědci objevili lék. Lidé nechápali, že když vám jednou láska oblaží mysl a rozproudí krev, není úniku. Teď je všechno jinak, vědci ji dovedou vymýtit a vláda požaduje, aby se všichni občané v den svých osmnáctých narozenin podrobili speciálnímu lékařskému zákroku, díky němuž by měli být vůči lásce imunní. Lena Halowayová se na ten den vždy těšila. Život bez lásky přece znamená život bez bolesti, bezpečný a předvídatelný. A šťastný. Schází devadesát pět dní, jenže Leně se stane něco nemyslitelného: Zamiluje se.

Celý obsah:
Představte si, že žijete ve světě, kde dívky a chlapci žijí odděleně, kde je něco jako láska, bráno jako nemoc, kterou je potřeba vyléčit. Proto všichni musí po do vršení plnoletosti podstoupit léčbu, po níž už nejsou schopni milovat. Jejich životní partner je jim pak přidělen vedením, které rozhodne i o jejich další budoucnosti. Tahle procedura brzy čeká i Lenu (Magdalena), která se na ni těší. Nemůže se dočkat chvíle, kdy bude vyléčena, kdy jí přidělí školu, kde bude studovat, partnera, s nímž stráví život. Vše se zlomí ve chvíli, kdy potká okouzlujícího mladíka Alexe, který je starší než ona, tím pádem už podstoupil proceduru a tak nevidí nic na tom, že se s ním přátelí. Ten jí otevře oči, ukáže jí co je to láska, o co přichází ti, co se jí zřekli. Vidí nespravedlnost systému, v němž žije a zjišťuje, že Alex ji miluje, protože on není vyléčený. Je jeden z těch co kdysi utekli a prožil většinu života za plotem v divočině, spolu s dalšími uprchlíky, kteří mají být údajně dávno mrtví.
Lena se rozhodně vše nechat za sebou a s Alexem odejít do divočiny, s tím se svěří své nejlepší kamarádce, která ji zradí. Při útěku je chytnou. Alexovi se povede Lenu dostat za plot, do divočiny, ale sám se pro to obětuje.

Moje hodnocení:
ze začátku jsem se do čtení musela sice trošku nutit, ale jakmile jsem se prokousala prvními stránkymi, už to šlo. Naštěstí Lena nepatří k té skupince naivních a impulzivně jednajících slečinek, bylo lehké se vcítit do ní a jejích pocitů. Nemusela jsem si v duchu říkat: Bože, to je taková koza, jako u některých hlavních hrdinek. Lena jedná naprosto racionálně, řídí se pravidly, samozřejmě až do chvíle, kdy se zamiluje, to jdou pak pravidla stranou.
No a nejlepší kamarádka opravdu nezklame, projeví se jako zrádce. Ta která si hrála na rádobi rebelku, bouřila se proti systému, nutila Lenu k vycházení po večerce, poslouchání zakázané hudby,...A nakonec je to ona, kdo ji zradí. No vážně super kamarádka.
I když se mi zdá představa téhle alternativní budoucnosti, dost směšná a taková knížka jako Hunger Games, měla dle mého názoru lepší námět, tak tuhle jsem si oblíbila víc.

Můj nejoblíbenější moment:
nejvíc s emi líbí asi poslední kapitola, kdy Lena s Alexem utíkají, ale on ví, že oběma se uprchnout nepodaří a tak se obětuje pro to, aby se aspoň Lena dostala do bezpečí (ale dost nechápu, co ona sama v divočine bude dělat :-D).

Fan made trailer:

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama