Kronika prokletých zaklínačů: Nádherné bytosti

3. dubna 2013 v 15:12 | Aironella

Kronika prokletých zaklínačů: Nádherné bytosti
díl první
Autor: Kami Garcia, Margaret Stoh
Téma: fantasy, romatika
Moje hodnocení: 8/10Česká anotace:
Ethan žije v městečku Gatlin v Jižní Karolíně celý život, stejně jako celé generace jeho rodiny. A jedno ví bezpečně - tady se nikdy nic nemění, nikdy se nic neděje. Pak se však objeví Lena Duchannesová a najednou není nic takové, jako bylo dřív. Ethan postupně zjišťuje, že výstřední, zvláštní, nešťastná a nesmírně přitažlivá Lena je z rodiny mocných Zaklínačů a o jejích šestnáctých narozeninách na ni má dopadnout kletba - kletba, která ohrožuje její život. Lenu a Ethana však k sobě váže hlubší pouto, než kterýkoli z nich tuší, a Ethan je možná Leninou jedinou nadějí.

Celý obsah:
Ethan žije v malém městě, kde je každý dne stejný, jako ten druhý, všichni se navzájem znají a nic se zde neutají. Má klidný život, i když ne zrovna spokojený. Nedávno mu zemřela matka a jeho otec se z toho zhroutil, jediný kdo mu zbyl je Amma, hospodyně. A přesto by se dalo říct, že jeho život je uspokojující. Ve škole patří k oblíbeným, hraje basket, v němž je skvělý a známky má také dobré.
Svět se mu změní s příchodem Leny Duchamelové, neteře Macona, podivína, kterého nemá nikdo ve městě rád a tím pádem je i Lena brána jako naprostý outsider.
Ovšem Ethan ji vidí v jiném světle, je to ta dívka, o níž se mu zdají děsivé sny. Vždy ji chce zachránit a nikdy se mu to nepovede.
Ty dva to k sobě táhne, mají mezi sebou pouto, které nedokáží vysvětlit a i přes nesouhlasné reakce okolí, rodiny, přátel se dají dohromady.
Ti dva mají před sebou jen pár měsíců do Leniných 16 narozenin, kdy si její moc vyžádá buď temnota, nebo světlo a jak to tak vypadá, nejspíš to bude temnota.
Ethan spolu s Lenou začnou pátrat po tom, jak změnit její osud. Zjišťují něco z minulostí jejich rodin, jeho prapředek byl kdysi zamilovaný do její prapředkyně. Láska smrtelníka a zaklínačky byla již předem odsouzena k záhubě, přesto se jí ani jeden nevzdával. Když byl on zastřelen, ona v zoufalosti sáhla po nejmocnější knize zaklínačů, aby ho přivedla zpět, což se jí nepovedlo, sama sebe odsoudila k temnotě a na své potomkdy uvrhla kletbu. Žádný z nich se nesmí svobodně rozhodnout o straně, jíž bude sloužit. Musejí jít na tu stranu, která si je vybere.
Když přijde čas Leniných narozenin, je Ethan po jejím boku rozhodnutý ji ochránit. Ona je totiž zvláštní, její moc není taková jako ostatních, ta její je mnohem větší a smí se sama rozhodnout, na čí stanu se postaví, ale i to má svoji cenu. Pokud se dá k dobru, zemřou všichni její příbuzní, kteří jsou na straně temna a ztratí Ethana. Pokud se dá k Temnotě, zemřou všichni na straně dobra, ale bude smět být s Ethanem, jenže pokud by ji pohltila tma, už by nebyla schopná cítit lásku.
V soubojích mezi vlastní rodinou, v tom všem zmatku, kdy se má rozhodnout na čí stranu se dá, její matka zabije Ethana a potom zmizí. A Lena, které se povede zahnat měsíc, takže se nemusí dát ani k jedné straně, to nemůže nechat jen tak. Minulost se opakuje ve chvíli, kdy i ona, stejně, jako její předek, sahá po knize Zaklínačů, aby přečetla to nejmocnější kouzlo a vrátila tak svého milého mezi živé. A jí se to naštěstí povede, ale i tentokrát to má svou cenu. Místo Ethana zaujme ve světě mrtvých její strýček.
Tahle bitva dopadla dobře, ale válka ještě neskončila.

Můj názor:
ke knížce jsem se dostala díky ukázkám na film, který je nyní v kinech a upřímně řečeno, byla jsem překvapená. Příběh nevypráví hlavní hrdinka, jak jsem většinou zvyklá, ale hlavní hrdina, což bylo zajímavou změnou.
Zprvu jsem se do čtení musela trošku nutit, potom, když jsem se začetla, už to šlo tak nějak samo, ale rozhodně to nebyla taková ta knížka, kterou musíte prostě přečíst i za cenu toho, že by jste kvůli tomu vůbec nešli spát.
No a další věc, nějak jsem té lásce mezi hlavními hrdiny prostě neuvěřila. Sice si ti dva dali párkrát pusu, obejmuli se, dokonce si řekli, že se milují, ale jiskra tomu tak nějak chyběla.

Zajímavosti:
tento díl byl zfilmován a už od únara 2013 běží v kinech. Osobně bych do role Leny zvolila někoho jiného, na proti tomu s Ethanem jsem spokojena, jen bych si ho představovala trošku vyššího.
Film jsem ještě neviděla, ale rozhodně se na něho v dohledné době chystám. Jen doufám, že to nebude nějaká slátanina, kde umažou půlku postav a děje.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama