Rezistence

27. dubna 2013 v 18:56 | Aironella
Rezistence

Rezistence (Insurgent)
druhý díl
Autor: Veronica Roth
Žánr: sci-fi, román
Moje hodnocení: 7/10Česká anotace:
Měl to být pro Tris šťastný a slavnostní den, ale všechno dopadlo úplně jinak. Po krvavé tragédii mezi frakcemi vzrůstají konflikty a nad společností se vznáší válka. Tris se musela rozhodnout už jednou - a teď ji čeká další volba. Dřívější rozhodnutí, obavy, zármutek i provinilost, to vše ji teď dostihlo a Tris nezbývá než bez výhrad přijmout svou Divergentní identitu. Dokáže se ale vyrovnat se všemi následky?

Obsah:
Po tom co byla frakce Nehrožených ovládnuta simulačním sérem, aby vybili frakci Odevzdaných, se rozdělili na dva tábory. Ti co jsou se Sečtělými a ti co jsou proti. Jenže Sečtělí mají značně navrch.
Tris s Tobiasem začínají mít ve vztahu problémy, což se projevuje i na jejich chování a rozhodování, navíc za oběma stojí stíny minulosti. Za Tobiasem jeho otec, za Tris její mrtví rodiče a Will, kterého zabila ona sama. Musejí se s tím nějak vypořádat, aby se mohli rozhodnout co dělat, spojence nalézají u odpadlíků, jenže, jak se ukáže, i oni, podobně jako Sečtělí, touží po moci.
Když dojde na poslední bitvu, v níž se má rozhodnout, Tobias jde do boje s odpadlíky, které vede jeho matka. Jenže Tris si jejich loajalitou není vůbec jistá, nevěří jim, a tak podniká některá rozhodnutí na vlastní pěst. Ví, že za touhou Sečtělosti získat moc, stojí i něco jiného, mají informaci, kvůli níž se rozhodli zničit frakci Odevzdaných, kvůli níž zemřeli její rodiče a tak je odhodlaná ji každou cenu získat. Což se jí osobně nepovede, ale i tak se k ní dostane, a spolu s ní, i všichni ostatní. Je to videozáznam, kde jim Amanda (Edith Priorová) sděluje, proč byla jejich společnost vytvořena, a říká, že ve chvíli, kdy se v jejich společnosti objeví dostatek divergentních jedinců, je čas na otevření brány a vystoupení z izolace.

Můj názor:
Tak na to, až si přečtu Rezistence, jsem se strašně moc těšila. Bohužel, když jsem se dala do čtení, cítila jsem zklamání. Zatímco od jedničky jsem nedokázala odtrhnout oči, u dvojky, sem tento problém neměla.
Až na pár světlejších chvilek, se mi zdálo, že je to hrozná nuda. Skoro nic se nedělo, jen se neustále cestovalo mezi frakcemi, měnili se spojenecké strany (pak jsem byla akorát tak zmatená, protože jsem se neorientovala v tom, kdo je s kým), Tobias a Tris se neustále obviňovali z toho, že jeden druhému nevěří.
No a úplně nejhorší, bylo poslouchat myšlenky hlavní hrdinky. Zatímco v Divergence jsem se do ní dokázala vžít a zamilovala si ji, tady jsem ji nesnášela. Když náhodou zrovna nebrečela, nebo nezaháněla pláč, tak přemýšlela nad tím, jak se nechat zabít, aby ze sebe udělala mučednici, nebo kvůli čemu by se tak mohla s Tobiasem pohádat. Navíc mi vůbec neseděl ten její postoj psychicky narušeného člověka "nevezmu do ruky zbraň, protože jsem zastřelila Willa". Bože, dala se snad k Neohroženým, tak by se neměla hned tak hroutit.
Ale abych nebyla až tak přísná, jak jsem už zmínila, bylo tam i pár světlých chvilek. Například Caleb, rozhodně bych od něho nečekala, že změní stranu. Ukáže se Tobiasova mrtvá matka, a to hned s nově vytvořenou frakcí utvořenou z odpadlíků.

Když už jsem četla poslední kapitolu, začínala jsem si myslet, že Rezistence byla jen ztrátou času, přesvědčila mě o opaku, sice až na posledních dvou stránkách, ale přece. Závěr to byl, alespoň pro mě, překvapivý. Amanda, nebo-li Edith Priorová, mě dostala.

Hlavně díky závěru, se na další díl těším, a doufám, že neklesne ještě níž než Rezistence, protože to bych četla už akorát tak z donucení, a ne z radosti, kterou mi přinesla Divergence.


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama